Yara Bakımın Önemi Nedir ?

Yara Bakımın Önemi Nedir ?

Yara Bakımın Önemi Nedir ?
Eklenme Tarihi : 04.09.2018

Basınç yada yırtılma ile basıncın bir arada sebep olduğu genellikle kemik çıkıntıları üzerinde ortaya çıkan lokalize deri veya deri altı doku hasarı ile açıklanan basınç ülseri gelişime açık bir konu da olsa geliştirilmeyi ve yaygınlaştırılmayı hak eden önemli konulardan birisidir.

Uluslararası basınç ülseri sınıflandırma sistemini geliştirmek amacıylaNpuap(Natıonal Pressure Ulcer Advısory Panel) Ve Epuap (European Pressure Ulser Advısory Panel)kılavuzlar ortaya koymuştur. Her iki kılavuzdan yararlanılarak ve tartışmalara gidilerek ortak ve geçerliliği olan veriler ortaya konulmaktadır.

Yara bakımı ve stoma hemşireliği her hastanenin olmasa da olur kadrosu değil olmazsa olmaz kemikleşen kadroları arasında olmalıdır.

Yara bakımı gerçekten meşakkatli, sabır isteyen, gönül verilmesi gerekilen bir konudur.

Basit bir örnek verecek olursak; bir hastanın elindeki ufak bir yarayı bile iyileştirmek için günlerce pansumanlar yapılır. Daha hızlı nasıl iyileşir, iyileşme sürecinde sıkar kalır mı gibi benzeri bir çok soru sorarak tedavi süreciyle birlikte yaranın iyileşmesini sabırla beklersiniz.

Hastayı bütünüyle ele alırsınız; beslenme, enfeksiyon, fizik tedavi, kişisel hijyen ve bakımı, tedavileri, tetkik sonuçları; herbiri sizin tedavinize ışık tutan birer veri olur ve tüm bu bilgi dizisiyle hareket ederek ve yarayı tanımlayarak tedavi etmeye başlarız.

Günlerce aynı özenle aynı titizlikle pansumanlarınızı yaparsınız. Günlerce, haftalarca ve hatta belki aylarca sabırla yaranın iyileşmesini beklersiniz. Sonra bir bakarsınız yara iyilemiş.

Türkiye’de olan Yara Bakım Ve Onarım Derneği’de belirli aralıklarda yara bajımına gönül verenler için kongreler ve sempozyumlar yapmaktadır. Fakat bu yetersiz kalmaktadır. Yara bakımı Türkiye şartlarında daha da gelişmiş, kalıplaşmış ve spesifikleşmiş bir alan olmalıdır. Ama velakin bir çok sağlık kurumunda bırakın spesifikleşmeyi bir çok bilinçsiz ve yanlış uygulama yara bakımı adı altında yapılmaktadır.

Bizlerde ülkemizdeki sağlık sistemi içerisindeki rollerimizi aktif oynayarak hemşireliğin tüm spesifik alanlarının gelişmesi ve yaygınlaşması adına elimizden ne geliyorsa yapmalıyız..

Haber Arşivi
Footer cover

Sağlıkla Kalın !

Footer cover